Czy ślimaki są szkodnikami?

Ślimak to stworzenie, które większość osób kojarzy sobie ze słodkim, małym zwierzątkiem. Wbrew pozorom, mięczaki te potrafią wyrządzić prawdziwe szkody. Czasami ogrodnicy chcą pozbyć się ich z ogródka czy uprawy, wykorzystując naturalne, domowe sposoby, jednak bardzo często takie delikatne metody nie przynoszą żadnych efektów. W takim przypadku trzeba zdecydować się na zastosowanie środków chemicznych.

Jakie preparaty wybrać na ślimaki?

Ogrodnicy przeważnie decydują się na wykorzystanie środków chemicznych, które mają działanie ślimakobójcze lub odstraszające. Zarówno jedne i drugie rozwiązanie jest skuteczne. Preparaty na ślimaki z ogrodniczy.com o działaniu ślimakobójczym oddziałują na układ żołądkowy zwierzaka. Najczęściej takie środki mają postać granulatu, który stworzenie ze smakiem zjada. Takie rozwiązanie prowadzi oczywiście do śmierci ślimaków. Mniej drastycznym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatów odstraszających. W sklepach ogrodniczych można zakupić najróżniejsze żele, które odstraszając szkodniki. Najczęściej wykłada się je wokół roślin, które są często odwiedzane przez te organizmy. Preparaty takie są bezwonne i nie mają żadnego smaku. Jednak żel ten stanowi barierę, której ślimak nie jest w stanie przekroczyć. Takie preparaty są naprawdę dobrym rozwiązaniem, gdyż są odporne na deszcz czy wysokie temperatury.

Jakie szkody można zaobserwować?

Wydawać by się mogło, że takie małe stworzenie nie jest w stanie wyrządzić wiele szkód. Okazuje się jednak, że potrafią one skutecznie zniszczyć liście roślin ogrodowych. Oznaki ich żerowania można zaobserwować także na liściach truskawek, a także na samych owocach. Ciekawy jest fakt, że w ciągu dnia raczej nie zauważa się żerujących ślimaków. Najczęściej w nocy spotyka się ogromne ilości ślimaków, które żerują na uprawach.

Ślimaki mogą stać się prawdziwym problemem, z jakimi czasami trudno jest sobie poradzić. Niekiedy konieczne jest zastosowanie dość radykalnych środków, które przeważnie prowadzą do śmierci szkodników upraw w ogrodach.