Czym jest inteligentne oświetlenie?

Oświetlenie smart jest jedną z podstawowych funkcjonalności w systemach domów inteligentnych. Podobnie jak automatyczne sterowanie klimatyzacją, wentylacją czy ogrzewaniem, stanowi rozwiązanie znacząco wpływające na wygodę korzystania z wyposażenia. Czym charakteryzuje się inteligentne oświetlenie?

Sterowanie automatyczne, bezpośrednie i zdalne

Inteligentne oświetlenie może być sterowane na różne sposoby. Standardowo zarządzanie odbiornikami oświetleniowymi pozwala nie tylko na grupowe lub pojedyncze zapalanie i gaszenie świateł, ale też regulację natężenia w poszczególnych pomieszczeniach. Większość rozwiązań programowana jest w taki sposób, aby funkcjonować w pełni automatycznie. W razie konieczności możliwa jest obsługa bezpośrednia, która odbywa się przy pomocy zamontowanych na stałe paneli sterujących. Oświetleniem sterować można też bezprzewodowo, za pośrednictwem tabletów, smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Takie rozwiązanie pozwala na obsługę systemu z praktycznie każdego miejsca na świecie.

Personalizacja oświetlenia

Inteligentne oświetlenie daje możliwość swobodnego dostosowania światła do potrzeb użytkownika. Wykorzystując zdalne sterowanie, zmienić można szereg parametrów poszczególnych źródeł światła – m.in. intensywność, barwę czy temperaturę. Rozwiązanie to pozwala na programowanie trybów pracy, których zmiana następuje w określonych porach dnia. Niektóre modele daje też możliwość synchronizacji światła z muzyką, kamerą wideo, aromatyzerem oraz innymi funkcjami dodatkowymi.

Oszczędzanie energii

Systemy inteligentnego oświetlania wyposażane są w liczne tryby oszczędzania energii. Ma to szczególne znaczenie w obiektach z pomieszczeniami, gdzie światło użytkowane jest często, ale stosunkowo krótko. Dotyczy to przede wszystkim garaży, korytarzy, strychów czy piwnic, a także klatek schodowych w częściach parterowych. W takich warunkach stosowane są czujniki ruchu, które reagują na obecność osób – uruchamiają światło jedynie na zaprogramowany czas, po czym ulega ono samoczynnemu zgaśnięciu.

Dodaj komentarz