Dekoracja wnętrz – jak dobierać klosze do lamp wiszących

Ile osób kupujących nowe mieszkanie albo remontujących stare wie od razu, jakie klosze będą mieć lamy wiszące w każdym pomieszczeniu? Wydaje się, że tę mało istotną z pozoru decyzję można zostawić na koniec. Jednak warto zastanowić się dobrze, wszak klosz na lampie jest niczym ozdobny kapelusz na głowie człowieka – może być dopełnieniem eleganckiego wyglądu albo zburzyć kompozycję zupełnie.

abażur wiszący klosz

Funkcjonalne i piękne klosze do lamp wiszących


Lampy wiszące mają zastosowanie w wielu pomieszczeniach. Z zasady są nieodzowną częścią wyposażenia salonów oraz pokojów sypialnych oraz pełnią ważne funkcje w kuchniach, przedpokojach i łazienkach.

Klosze do lamp wiszących w salonie zawsze przyciągną wzrok gości. I nie ma cienia przesady w stwierdzeniu, że od klosza może zależeć ogólne wrażenie, jakie wyniosą osoby odwiedzające gospodarzy. Nawet najdroższe meble z cennego gatunku drzewa nie staną się ozdobą pokoju, jeśli umieszczone nad nimi źródło światła będzie źle skomponowane z ich kształtem czy kolorem, a światło rozpraszane będzie w sposób, który nie pozwala na wydobycie z oświetlanych przedmiotów ich piękna. Dobór klosza ze względu na wielkość, kształt i materiał, a następnie zawieszenie go na odpowiedniej wysokości, nie jest więc sprawą łatwą.

Nie tylko światło


Lampy wiszące są przede wszystkim źródłami światła sztucznego, które jest konieczne do uzupełnienia braku naturalnego światła słonecznego. Obok tej podstawowej funkcji warto zauważyć i wykorzystać lampę wiszącą do optycznego podziału pomieszczenia. Jeśli ktoś dysponuje jednym dużym pokojem, to odpowiednie oświetlenie może pomóc w wydzieleniu jadalni, strefy wypoczynku czy gabinetu do pracy.

Bogato zdobione klosze do lamp wiszących umieszczonych nad stołem pomagają stworzyć wrażenie eleganckiej jadalni- miejsca odpowiedniego zarówno do przyjmowania gości jak i dla codziennych rodzinnych posiłków. Klosz w stylu industrialnym umieszczony nad biurkiem wydzieli strefę do pracy. Ciepłe światło abażurów otulających wiszące lampy nad sofą, stworzy atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu po dniu pracy.

Dodaj komentarz