Jak w rzeczywistości wygląda dofinansowanie na fotowoltaikę?

W pierwszej kolejności warto wyraźnie zaznaczyć, że można skorzystać zarówno z dotacji, jak i również z dofinansowania na fotowoltaikę. Dzięki obydwu rozwiązaniom zdecydowanie łatwiej i szybciej można uzyskać zwrot kosztów poniesionej inwestycji. Osoby, które chcą postawić na panele słoneczne, mogą liczyć na wsparcie od gmin, które coraz częściej korzystają z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji – co trzeba o nim wiedzieć?

Program Ograniczenia Niskiej Emisji jak powszechnie wiadomo sponsorowany jest przede wszystkim z budżetu wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie na fotowoltaikę (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dotacje) i wszystkie warunki jego przyznawania uzależnione są zawsze od przepisów, które obowiązują w danej gminie. Z praktycznego punktu widzenia w ramach opisywanego dofinansowania można liczyć na dofinansowanie 30%-60% zwrotu kosztów całej inwestycji.

Pozostałe programy

Oprócz powyżej opisanego programu Ministerstwo Energii prowadzi także program „Mój Prąd”. Dzięki niemu osoby inwestujące w fotowoltaikę mogą otrzymać dofinansowanie na poziomi 50% kosztów związanych bezpośrednio z założeniem nowych paneli słonecznych. Wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć dodatkowo na specjalny fundusz, który oferuje tanie kredyty z dotacją. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że dotacja ta dotyczy wyłącznie zakupu i montażu wybranych zestawów paneli słonecznych.

Fotowoltaika w Polsce

Wbrew pozorom rynek fotowoltaiczny w Polsce ma bardzo olbrzymi potencjał. Coraz więcej naszych rodaków rozgląda się za innowacyjnymi rozwiązaniami, dzięki którym można nie tylko ograniczyć rachunki za energię elektryczną, ale również można lepiej zadbać o planetę. Aby obniżyć koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych coraz więcej osób korzysta nie tylko z dofinansowania, ale również ze specjalnych ulg podatkowych (np. ulga termoizolacyjna). W dzisiejszych czasach praktycznie każda szanująca się firma instalatorska oferuje kompleksowe wsparcie w uzyskaniu dofinansowania.