Jak zmienić dostawcę prądu?

Rosnące ceny za użytkowanie energii elektrycznej skłaniają wielu odbiorców do poszukiwania nowych rozwiązań, które okażą się bardziej korzystne finansowo. Na rynku istnieje wiele możliwych opcji skorzystania z różnych umów. Jak zmienić dostawcę prądu? Tego zrobić nie możemy, ale mamy prawo wybrać sobie sprzedawcę.

Dystrybutor, a sprzedawca

Zakup energii elektrycznej, czyli inaczej mówiąc prawo do korzystania z prądu, determinuje podpisanie dwóch umów: jedna dotyczy dostawcy, druga sprzedawcy. Ta pierwsza jest nam narzucona odgórnie, a dystrybutor zależny jest od miejsca, w jakim odbiorca użytkuje prąd (obszaru zamieszkania), ta druga należy do naszego wyboru. Niegdyś, odbiorca podpisywał kompleksową umowę z dostawcą, który był zarazem sprzedawcą. 1 lipca 2007 r. weszła ustawa, która rozdzieliła dostawcę, od sprzedawcy, a odbiorcy przyznała możliwość wyboru tego drugiego podmiotu. Pamiętajmy, że zmieniając sprzedawcę, zmieniamy jedynie umowę z przedsiębiorstwem, które handluje energią, nie możemy zaś zmienić dystrybutora, któremu płacimy za przesył.

Jak zmienić sprzedawcę energii?

Zmiana operatora prądu, czyli sprzedawcy energii elektrycznej nie jest procesem trudnym, ani długotrwałym. Warto jednak poświęcić czas na dokładne przeanalizowanie rynku i ofert, z jakimi się spotykamy. Kiedy już znajdziemy interesującą nas ofertę, koniecznie zweryfikujmy firmę, która ją proponuje. Zgodnie z prawem, sprzedawcą energii może być jedynie podmiot, który uzyskał koncesję z Urzędu Regulacji Energetyki. Każde takie przedsiębiorstwo widnieje na stronie Urzędu. Sprawdźmy, czy firma, który chce z nami podpisać umowę działa legalnie. Kiedy pozytywnie zweryfikujemy operatora, następnym krokiem będzie podpisanie umowy z nowym sprzedawcą. Pamiętajmy, że zacznie ona obowiązywać dopiero po wygaśnięciu poprzedniej. Warto podpisać tzw. umowę z pełnomocnictwem, która uchroni nas od wielu formalności. W przypadku takiej formy rozpoczęcia współpracy, nowy operator załatwi w naszym imieniu wszelkie sprawy dotyczące nieprzedłużenia dotychczasowej umowy, rozdzielenia faktur bądź ich scalenia, w zależności od tego czy ma on podpisaną generalną umowę dystrybucji dla umowy kompleksowej z dystrybutorem oraz szereg innych formalności.

Dodaj komentarz