Lampowentylator — alternatywa dla klimatyzacji

Wentylator zawsze był świetnym sposobem na radzenie sobie z upałem, natomiast lampowentylator jest o wiele bardziej efektywny. Używają ich od bardzo dawna, ale klimatyzatory, które miały zastąpić archaiczne urządzenia, nie przyjęły się we wszystkich domach. Lampowentylator jest znacznie bardziej powszechny i nie bez powodu.

Cechy

Główną cechą lampowentylatorów jest możliwość podłączenia ich do istniejącego okablowania i instalacji bez poważnych prac instalacyjnych. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowego orurowania do cyrkulacji chłodziarki, nie ma też potrzeby instalowania oddzielnego okablowania do rozdzielnicy.

W zależności od modelu należy wykonać przyłącze sieciowe i zamontować płytę montażową, do której zostanie przymocowane samo urządzenie. Dzięki wstępnie połączonemu okablowaniu instalacja może trwać zaledwie pół godziny.

Do instalacji nie są wymagane żadne specjalne narzędzia ani większe modyfikacje pomieszczenia. Może być konieczne wykonanie otworu na okablowanie, ale jest to najtrudniejsza część pracy. Reszta jest prosta — wystarczy podłączyć kilka przewodów i przymocować mechanizm do sufitu. Wszystko to można zrobić samemu i bez pomocy specjalisty.

Lampowentylatory – zalety

  • Często taka instalacja łączy w sobie dwie ważne funkcje — oświetlanie pomieszczenia i tworzenie silnego strumienia powietrza.  Ten wentylator poprawia cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i może służyć jako główne źródło światła. W razie potrzeby może być używany tylko w trybie wentylacji lub oświetlenia. Możliwe jest jednoczesne korzystanie z obu funkcji.
  • W porównaniu z klimatyzacją wentylatory sufitowe są bardziej energooszczędne. Schłodzenie powietrza w klimatyzatorze wymaga dodatkowej energii, której tego typu mechanizm po prostu nie posiada.
  • Najważniejszą zaletą tego typu urządzeń klimatycznych przed klimatyzatorem jest brak strumienia zimnego powietrza. Nie ochłodzi masy powietrza, a jedynie przyczynia się do jego przemieszczania. Temperatura pozostaje taka sama, a uczucie chłodu powoduje ruch powietrza.