Magia światła, czyli właściwie dobrane oświetlenie

Zaplanowanie doskonałego oświetlenia wcale nie jest proste. Wymaga sporo planowania i zmysłu estetycznego. Tym bardziej, że producenci lamp prześcigają się w swoich propozycjach. Przykładowo oświetlenie aq form ma może pochwalić się wieloma nagrodami, co czyni je pożądanym elementem wyposażenia. Na co trzeba zwracać uwagę dobierając oświetlenie?

Współczynnik oddawania barw

W skrócie nazywa się go CRI. Światło słoneczne ma CRI na poziomie 100. Światło monochromatyczne ma CRI równe 0. W zależności od doboru współczynnika, światło może pomóc w wydobywaniu naturalnych barw lub w nim przeszkadzać. Aqform lampy dobrze współgrają z żarówkami o różnych współczynnikach – zobacz. Jednak chcąc oświetlić i wyeksponować dzieła sztuki czy też fotografie najlepiej jest stawiać na CRI oscylujący w okolicach 100. Światło nie wydaje się wtedy sztuczne i doskonale imituje naturalne. Najwyższym CRI mogą pochwalić się halogeny, żarówki i niektóre LEDy. To właśnie je najczęściej spotkamy w galeriach sztuki i muzeach.

Temperatura barwowa

Wiele się mówi o tym, że jakieś światło jest zimne lub ciepłe. Ma to związek z temperaturą barwową. Im jest ona wyższa, tym chłodniejsze wydaje się światło. Ma ono więcej białych, niebieskich i błękitnych tonów. Światło ciepłe ma z kolei więcej tonów żółtych. Niektórzy producenci, tak jak aq form sugerują temperaturę barwową, którą można wykorzystać w konkretnych warunkach. W sypialniach i pokojach do odpoczynku bardziej stawia się na ciepłe barwy. W biurach czy gabinetach lekarskich wybiera się z kolei światło zimne. Łatwiej się przy nim pracuje, ale tez wydobywa wszystkie niedoskonałości. Z tego powodu powinno unikać się go w miejscach takich jak przymierzalnie. Informacja o temperaturze barwowej znajduje się na opakowaniu każdej żarówki. Jest ona wyrażona w Kelwinach. Najczęściej oscyluje ona pomiędzy 2700 do 3000 K.