Oświetlenie do domu – jak wybrać odpowiednie lampy?

Odpowiednie oświetlenie w domu dopełnia wystrój wnętrza. Oprócz wyglądu powinno być jak najbardziej funkcjonalne. Planowanie oświetlenia powinniśmy zrobić w momencie planowania umeblowania na etapie budowy domu. Dzięki temu projektant zaprojektuje odpowiednią instalację elektryczną dopasowaną do naszych potrzeb. W przypadku mieszkania w bloku nie mamy wpływu na rozmieszczenie instalacji, dlatego wtedy wyboru oświetlenia możemy dokonać w momencie, w którym mebla będą już ułożone na swoich miejscach. Oczywiście, żeby ułatwić prace wykończeniowe możemy zamontować tymczasowe oświetlenie, które później wymienimy na to docelowe.

Jak dobrać lampy do domu?

oświetlenie wewnętrzne

Oświetlenie wewnętrzne powinniśmy dobrać do poszczególnych pomieszczeń. W sklepach znajdziemy wiele modeli lamp, dlatego bez problemu znajdziemy taką, która będzie pasować do stylu danego pomieszczenia. Zwróćmy uwagę na kolor światła żarówek. Żyrandol w salonie, lampy w kuchni czy łazience mogą mieć jasną barwę. Jednak w salonie i sypialni powinny się znaleźć lampy do domu, które nadadzą odpowiedniego klimatu. Lampki te powinny mieć żółte światło, gdyż jest ono bezpieczniejsze dla oczu.

Jakie oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach?

W centralnym punkcie strefy wypoczynkowej powinien się znaleźć żyrandol. Oprócz tego w salonie powinny się znaleźć lampy stojące. W łazience i w kuchni idealnie sprawdzą się lampy wiszące. Oprócz tego nad lustrem powinno się znaleźć dodatkowe oświetlenie, które ułatwi codzienną pielęgnację. W przedpokoju mogą się znaleźć lampy na ścianach.