Raport energetyczny w sprawie redukcji emisji CO2

Wytwarzanie energii elektrycznej w sposób konwencjonalny, oparty o eksploatację paliw kopalnianych, przyczynia się do emisji szkodliwego dwutlenku węgla. Fakt ten jest przyczyną poszukiwania nowych rozwiązań, których wdrożenie znacznie zaniży zanieczyszczenie środowiska. Program redukcji emisji CO2 jest jednym z wielu celów Unii Europejskiej dotyczących rynku energetycznego.

Ambicje programu

Raport energetyczny jednoznacznie wskazuje, że dążeniem państw członkowskich UE powinna być redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Założenia programu są ambitne. Zgodnie z nimi, do roku 2050 na terenie Unii Europejskiej emisja spalin powinna zmniejszyć się o 80% w stosunku do poziomu z roku 1990. Cel ma być osiągany etapowo. Pierwszym krokiem będzie ograniczenie emisji o 40% do roku 2030 oraz 60% do 2040.

Metody służące osiągnięciu celu

Największy wpływ na zanieczyszczenie środowiska mają scenariusze energetyczne oparte na udziale węgla. Głównym sposobem na znaczne ograniczenie emisji CO2 jest zatem dążenie do zastępowania scenariuszy węglowych innymi wariantami. Wśród propozycji znajduje się możliwość wdrażania scenariusza zdywersyfikowanego z energetyką jądrową lub bez oraz scenariusza, który opiera produkcję prądu na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Głównym zamiarem ma być zatem wycofywanie udziału węgla na rzecz surowców niskoemisyjnych. Największy udział w nowych programach energetycznych przewiduje się dla gazu ziemnego, nieco mniejszy dla energii słonecznej oraz wykorzystującej siłę wiatru. Nie znaczy to jednak, że wszystkie państwa odejdą od węgla. Polska wciąż buduje swój plan energetyczny na tym surowcu, co jednak nie zwalnia z konieczności ograniczenia emisji. Ma się to dokonać dzięki innej aktywności. Jest nią przede wszystkim obligatoryjne wprowadzenie programu energooszczędnego. Zakłada on wymuszenie na wszelkich instytucjach modernizację obiektów w taki sposób, żeby nie przyczyniały się one do utraty energii, a tym samym znacznie zmniejszyły jej zużycie. W przyszłości, programy takie będą także wdrażane w obiektach prywatnych. Działania mające na celu zmniejszenie emisji uwzględniają także modernizację samych elektrowni i stosowanie sprawnych filtrów.

Dodaj komentarz