Środki ochrony roślin

Choroby i szkodniki na roślinach to problem, z którym radzić musi sobie każdy ogrodnik. Szczęśliwie obecnie, ze względu na swobodny dostęp do środków ochrony roślin zabezpieczenie ulubionych kwiatów nie stanowi większego problemu. Należy jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni środek.

Środki grzybobójcze

Współcześnie producenci zaoferować mogą kilka podstawowych rodzajów środków ochrony roślin. Jednym z najpopularniejszych z nich są tzw. środki grzybobójcze (zobacz) znane również jako fungicydy. Jak sama nazwa wskazuje, fungicydy wykorzystywane są do zwalczania chorób roślin wywołanych przez rozwój grzybni.

Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów środków ochrony roślin ze względu na to, że blisko 90% wszystkich ich chorób jest spowodowanych przez rozwój grzybów. Warto również mieć na uwadze, że w sklepach odnaleźć można kilka podstawowych rodzajów środków grzybobójczych. Równocześnie wszystkie z nich można przydzielić do jednej z dwóch kategorii.

Różnorodne fungicydy

Środki ochrony roślin grzybobójcze w sprzedaży mogą występować w kilku podstawowych formach. W zależności od potrzeby można zdecydować się na środki grzybobójcze w postaci aerozoli, kryształków i granulatów, oprysków czy też w postaci zaprawy do nasion.

To, na jakie rodzaje fungicydów należy się zdecydować, powinno być uzależniona od efektu, który ma zostać osiągnięty. Przykładowo zaprawy do nasion stosuje się w celu zabezpieczenia materiału siewnego przed rozwojem grzybów. Z kolei aerozole rozprowadzane są na powierzchni rośliny. Cieszą się one dużą popularnością w przypadku osoby chcącej zabezpieczyć niewielką ilość roślin.