Stacje ładowania samochodów elektrycznych a ładowanie auta podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że przyszłością motoryzacji są samochody elektryczne. Obecnie ich ceny potrafią przyprawić o niemały zawrót głowy, jednakże wraz ze wzrostem popularności zaczną one coraz bardziej maleć i na zakup auta zasilanego prądem będzie mogła pozwolić sobie znacznie większa liczba osób. Oczywiście innowacyjne rozwiązania wiążą się z wieloma pytaniami. Jak w ogóle prowadzi się taki elektryczny pojazd i czy w przypadku kontaktu z wodą podczas jego ładowania nie dojdzie do niebezpiecznej sytuacji?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych a ładowanie auta podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych

Wielu potencjalnych nabywców samochodów elektrycznych zastanawia się nad tym, czy możliwe jest ładowanie pojazdów zasilanych prądem podczas niesprzyjających warunków w postaci opadów atmosferycznych. Chodzi tutaj o obawę o porażenie prądem czy też uszkodzenie instalacji. Na szczęście nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań i nie trzeba martwić się o to, że do czegoś takiego dojdzie. Zarówno same pojazdy elektryczne, jak również stacje ładowania samochodów elektrycznych są odpowiednio zabezpieczone. Co więcej, takich poziomów zabezpieczeń jest kilka. Nie ma w ogóle mowy o tym, aby prąd przepłynął przez kabel, jeśli wtyczka nie została poprawnie zainstalowania i połączona prawidłowo z gniazdem. Z kolei po zakończeniu ładowania, przepływ prądu zostaje automatycznie wstrzymany, jeszcze zanim w ogóle kierowca wyjmie wtyczkę z gniazda. Same gniazda również są szczelnie pozamykane. Nie trzeba zatem martwić się tym, że dojdzie do jakiegoś niefortunnego zdarzenia podczas mycia pojazdu. Nawet jeśli auto wpadłoby do zbiornika wodnego, to nie dojdzie do porażenia prądem.

Prowadzenie auta zasilanego prądem jest łatwiejsze i wygodniejsze?

Wbrew pozorom prowadzenie samochodu elektrycznego nie różni się od kierowania tradycyjnym autem wyposażonym w elektryczną skrzynię. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku do dyspozycji są: jeden pedał gazu, jeden pedał do hamowania i dźwignia skrzyni biegów. Różnicę widać natomiast w samej jeździe. Charakterystyczne dla pojazdów elektrycznych jest to, że są one niezwykle ciche. Jazdy nie zaburza hałas ani wibracje silnika. Można zapomnieć także o jakichkolwiek opóźnieniach czy przerwach po wciśnięciu pedału gazu, jak to ma miejsce w przypadku aut z silnikiem spalinowym. Pojazd zasilany prądem posiada również zdolność do odzyskiwania energii z hamowania, a poziom intensywności spowalniania można w ławy sposób regulować w czasie jazdy.

Dodaj komentarz