Zastosowanie systemów fotowoltaicznych na dachach budynków

System fotowoltaiczny to nowoczesny system zasilania, zaprojektowany w celu zaopatrywania obiektów w energię słoneczną za pomocą fotowoltaiki. Składa się on z kilku elementów składowych, w tym paneli słonecznych, które pochłaniają i bezpośrednio przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Systemy fotowoltaiczne obejmują różne instalacje. Począwszy od małych, montowanych na dachu lub zabudowanych systemach o pojemności od kilku do kilkudziesięciu kilowatów, aż po duże elektrownie o mocy setek megawatów. Obecnie większość systemów fotowoltaicznych jest podłączonych do wspólnych sieci, a systemy autonomiczne stanowią jedynie niewielką część rynku.

Systemy zintegrowane na dachach i budynkach

Tablice fotowoltaiczne często są zintegrowane z budynkami, tj. montowane na nich lub zamontowane w pobliżu, na ziemi. Systemy fotowoltaiczne na dachach są najczęściej montowane są na wierzchu konstrukcji dachu lub na ścianach. Tablica może być umieszczona oddzielnie od budynku, ale wówczas powinna być podłączona przez kabel zasilający prąd elektryczny. Bardziej zintegrowane systemy fotowoltaiczne są obecnie coraz częściej włączane do dachu lub ścian nowych budynków mieszkalnych i przemysłowych. W takiej formie służą jako główne lub pomocnicze źródło energii elektrycznej.

Płytki dachowe z panelami fotowoltaicznymi

W budynkach używane są również płytki dachowe ze zintegrowanymi komórkami fotowoltaicznym, przez które do budynku przesyłany jest prąd elektryczny. Takie rozwiązanie jest możliwe pod warunkiem, że istnieje otwarta luka, w której może krążyć powietrze. Dzięki temu montowane na dachu panele słoneczne mogą w ciągu dnia biernie chłodzić budynki, a także gromadzić ciepło w nocy. Zazwyczaj systemy na dachach mieszkalnych mają małą wydajność, sięgającą około 5-10 kW, podczas gdy systemy na dachach komercyjnych nierzadko wynoszą kilkaset kilowatów. Pomimo tego, że systemy na dachach są znacznie mniejsze niż elektrownie naziemne, stanowią one większość światowych instalacji.

Dodaj komentarz