Ceny energii elektrycznej – co wpływa na jej zmienność?

Nie da się ukryć, że ceny energii elektrycznej nigdy nie były i nic nie wskazuje na to, że będą stałe. Tak naprawdę, wszystkie zmiany i zawirowania na rynku energetycznym sukcesywnie uderzają w odbiorców prądu- zarówno tych indywidualnych jak i tych biznesowych. Nie da się również ukryć faktu, że klienci stale poświęcają czas i energie na to, by znajdować dla siebie jak najniższe ceny energii elektrycznej, co powoli przestaje być jedną z możliwości.  Wobec tego co wpływa na zmienność cen energii elektrycznej?

Ceny energii elektrycznej a koszty dystrybucji

Chcąc mówić o tym, dlaczego ceny energii elektrycznej tak drastycznie zmieniają się już od 2021 roku, możemy przede wszystkim uwzględnić w tym momencie koszty dystrybucji. Co to oznacza w praktyce? Otóż znacznie wzrosły nakłady finansowe na to, by wyprodukowany prąd mógł zostać dostarczony do odbiorców. Szacunkowo, w porównaniu do kosztów dystrybucji, które obowiązywały w 2021 roku, w 2022 roku mamy do czynienia ze wzrostem na poziomie około 8%. Jak wiadomo to właśnie wzrost kosztów dystrybucji doprowadził do tego, że wielu dostawców zostało zmuszonych wręcz do tego, by podnieść ceny energii elektrycznej. W przeciwnym razie byliby oni po prostu stratni lub wychodziliby ze swoją działalnością na przysłowiowe zero. 

Ceny energii elektrycznej a koszty dystrybucji

Ceny energii elektrycznej a wahania rynkowe

Nie da się ukryć, że ceny energii elektrycznej są mocno uzależnione od sytuacji gospodarczo-ekonomicznej. Tak naprawdę obecnie żyjemy w takich czasach, w których jest ona dość mocno napięta. Wszystkie zawirowanie, a także wzloty i upadki światowych rynku energetyczny, nie pozostały bez żadnego wpływu również na polski rynek energii elektrycznej. Doprowadziło to do tego, że ceny energii elektrycznej znacznie poszybowały w górę. Co czeka nas w najbliższej przyszłości? Otóż zgodnie z przewidywaniami analityków. Wzrost cen prądu może obowiązywać nawet do końca roku 2023, więc warto się na to odpowiednio przygotować.