Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecięcego?

Każde pomieszczenie w domu wymaga odpowiedniego oświetlenie, jednak dziecięcy pokój wymaga pod tym względem szczególnej uwagi. Lampy sufitowe dla dzieci muszą pełnić rolę funkcjonalnego doświetlenia przestrzeni do zabawy i nauki. Ponadto warto zadbać, by wybrany model był jednocześnie bezpieczny w użytkowaniu oraz pełnił funkcję ciekawej dekoracji wnętrza. Wybierając odpowiednie oświetlenie do pokoju dziecięcego, warto zwrócić uwagę na kilka szczególnie ważnych aspektów.

Przede wszystkim bezpieczna konstrukcja

Oświetlenie sufitowe, mimo że znajduje się poza bezpośrednim zasięgiem dzieci, podczas zabawy może być narażone na potencjalne uszkodzenia. Nieumyślne uderzenie lub rzucenie jakimś przedmiotem, mogłoby spowodować rozbicie szklanej żarówki lub klosza, a odłamki szkła stworzyć niebezpieczeństwo. Lampy sufitowe dla dzieci wykonywane są najczęściej z miększego tworzywa, które jest mniej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo posiada najczęściej zamkniętą obudowę, bez możliwości kontaktu z żarówką, lub przynajmniej w dostatecznym stopniu ją osłania. Oprawy przygotowane specjalnie do pokoju dziecięcego często pozbawione są również małych elementów, oraz ostrych krawędzi, a cała obudowa wykonywana jest według najwyższych standardów określanych w stosownych certyfikatach.

lampy sufitowe dla dzieci

Wysoka funkcjonalność

Szukając odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecięcego, warto kierować się jego funkcjonalnością. Zazwyczaj główne światło towarzyszyć będzie zabawie, z tego względu warto wybrać lampy sufitowe dla dzieci jak np. te tutaj, które emitują rozproszone światło, równomiernie rozchodzące się po całym pomieszczeniu. Dzięki temu przestrzeń do zabawy będzie dobrze oświetlona, jednocześnie nie rażąc w oczy. Sama forma lampy to już kwestia gustu, wybierać można między klasycznymi plafonami o neutralnej stylistyce a lampami o wymyślnych kształtach imitujących np. chmurkę. Dodatkową zaletą oświetlenia stworzonego dla dzieci jest możliwość skorzystania ze ściemnienia źródła światła, pozostawiając pomieszczenie w delikatnym półmroku. Doskonale sprawdzi się to podczas zasypiania kiedy dziecko boi się ciemności.