Dlaczego audyt efektywności energetycznej jest potrzebny?

Polska energetyka bazuje na produkcji prądu elektrycznego opartej na eksploatacji paliw kopalnych, a w szczególności węgla. Z jednej strony zapewnia to bezpieczeństwo energetyczne i niezależność kraju, z drugiej jednak w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczania środowiska spowodowanego emisją dwutlenku węgla podczas produkcji prądu. Właśnie ten aspekt związany ze szkodliwym czynnikiem dla powietrza, staje się główną przyczyną kierunku, w jakim ma podążyć światowy rynek energetyczny. W Europie bowiem do 2040 roku udział węgla w produkcji energii ma spaść o 87%. Wymusza to na Polsce konieczność podjęcia pewnych kroków.

Polska nie zrezygnuje z węgla
Duża dostępność węgla i możliwość wydajnej produkcji energii z użyciem tego surowca przekłada się na chęć pozostania przy węglu jako bazie pozyskiwania energii w Polsce. Rząd podjął kroki, które usprawniły elektrownie węglowe, a jednocześnie zminimalizował inwestycje w tzw. zielone elektrownie. Kierunek, w jakim polska energetyka podąża jest sprzeczny z europejskimi trendami, co wymusza konieczność negocjacji i podjęcia pewnych kroków. Polska zobowiązała się do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla podczas produkcji prądu. Ma temu zaradzić plan modernizacji elektrowni oraz obowiązki nałożone na duże przedsiębiorstwa i sektor publiczny.

Plan poprawy efektywności energetycznej
Duże przedsiębiorstwa zostały zobligowane, by przeprowadzać coroczny audyt efektywności energetycznej. Jego zadaniem ma być dokonanie analizy bieżącej sytuacji energetycznej w firmie, zastosowanych technologii, poziomu zapotrzebowania energii, jej zużycia i wykorzystania. Celem nadrzędnym zaś jest wdrożenie modernizacji, które poprawią efektywność energetyczną, przyczynią się do mniejszych strat prądu i zmniejszą stopień jego zapotrzebowania, a zatem i zużycia. Sektor publiczny został zobligowany do przeprowadzenia prac, które mają za zadanie przekształcenie placówki we wzorzec energooszczędności. Wszystkie jednostki mogą wykorzystywać jedynie instalacje, sprzęt czy samochody, które cechują się niskim zużyciem energetycznym. Sektor publiczny został zobligowany również do wdrożenia programów ochrony środowiska.

Szanowny Kliencie, jeżeli jesteś zadowolony z mojego tekstu, zapraszam do stałej współpracy i zlecania tekstów specjalistycznych bezpośrednio do mnie.

 

Dodaj komentarz