Elektromobilność – czym jest i na jakim poziomie stoi ona w Polsce?

Nie da się ukryć, że postępująca dewastacja naszego środowiska i klimatu w którym żyjemy napawa pesymistycznymi wizjami na przyszłość. Jednocześnie kraje Unii Europejskiej – i nie tylko – zdecydowały się podjąć kroki celem ochrony naturalnych zasobów i ekosystemów. Właśnie dlatego zostało wprowadzone pojęcie elektromobilności, która w krajach wysoko rozwiniętych bije rekordy popularności. Jednak czym dokładnie jest elektromobilność i jak przedstawia się ona w naszym kraju?

Czym jest elektromobilność?

Elektromobilność to pojęcie, które w dalszym ciągu może budzić wiele pytań i wątpliwości. Jednocześnie warto wiedzieć, że sama elektromobilność jest jednym z kroków, które podejmowane są przez państwa unijne – a poniekąd także przez ich obywateli – celem ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Elektromobilność odnosi się więc do znacznego ograniczenie w ruchu drogowym pojazdów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi, a także zastąpienie ich pojazdami z silnikiem elektrycznym lub hybrydowym. Jak łatwo można się domyślić, z elektromobilnością wiąże się także rozwój infrastruktury, która umożliwi ładowanie takich pojazdów. Mowa tu przede wszystkim o stacjach i punktach ładowania pojazdów, co z kolei pociąga za sobą inwestycje z państwowego budżetu.

elektromobilność

Jak prezentuje się elektromobilność w Polsce?

Jeśli porównamy pod względem elektromobilności Polskę, a także wysoko rozwinięte i uprzemysłowione kraje zachodu, wówczas możemy mówić o prawdziwej przepaści. W naszym kraju odsetek pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym w dalszym ciągu jest niewielki. Warto jednak podkreślić, że niechęć do pojazdów elektrycznych może być poniekąd związane z brakiem odpowiedniej ilości infrastruktury, która przeznaczona jest do ładowania takich samochodów. Elektromobilność w naszym kraju z pewnością wymaga nakładów finansowych zarówno ze strony obywateli jak i ze strony rządu. Niemniej jednak zgodnie z zapowiedziami, w Polsce planowany jest dynamiczny i gwałtowny rozwój oraz budowa nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych – nie tylko w większych miastach. Takie obietnice z pewnością napawają nas optymizmem na przyszłość i sprawiają, że być może również dołożymy ważną cegiełkę co do ochrony naszego klimatu i środowiska.