Ile kosztuje 1 kWh prądu i od czego zależy cena?

Nie da się ukryć, że obecne ceny prądu w naszym kraju wiele osób napawają mieszanymi uczuciami. Wynika to z faktu, że od około 1,5 roku już jesteśmy świadkami dość drastycznych podwyżek, które analogicznie w dość niekorzystny sposób odbijają się na naszym portfelu. W efekcie każdy z nas stara się maksymalnie zminimalizować wykorzystanie energii elektrycznej, choć to również nie jest najłatwiejszym zadaniem. Nie ukrywajmy, ale mało kto wyobraża sobie życie bez prądu. W efekcie warto się dowiedzieć ile kosztuje 1 kWh prądy i od czego zależy ta cena?

Ile kosztuje 1 kWh prądu w naszym kraju?

Ile kosztuje 1 kWh prądu? Otóż ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż dostawcy mają w tym wypadku pełną dowolność jeśli chodzi szczególnie o ustalanie cen 1 kWh prądu. Statystycznie więc można tu podać pewne widełki cenowe. W obecnym roku cena z 1kWh energii elektrycznej w naszym kraju kosztuje od 0,72- 0,80 zł. Czy jest to cena adekwatna? Otóż w porównaniu z ubiegłymi latami, kiedy na pytanie ile kosztuje 1 kWh prądu, mogliśmy odpowiedzieć, że około 0,65 złotych, możemy jasno wywnioskować, że jesteśmy świadkami obecnie niezwykle wysokich podwyżek. Taka sytuacja- zgodnie z przewidywaniami analityków- będzie utrzymywać się nawet do drugiej kwarty 2023 roku. Można więc powiedzieć, że nie pozostało nam nic innego jak oczekiwanie na jeszcze większe podwyżki cen prądu.

ile kosztuje 1 kwh prądu dostępnego w domowym gniazdku

Od czego zależy cena 1 kWh prądu w naszym kraju?

To, ile kosztuje 1 kWh prądu nie jest kwestią stałą. Okazuje się, że cena 1 kWh energii elektrycznej zależy od wielu czynników. Przede wszystkimi Rada Energetyki nie ingeruje w to, jak dostawcy energii elektrycznej ustalają swoje cenniki. Wobec tego to od nich uzależnione jest to, ile finalnie zapłacimy za 1 kWh prądu. Dodatkowo wszystko uzależnione jest także od ceny dystrybucji prądu, a ta w ostatnim czasie wzrosła o około 40%. Analogicznie wraz z nią wzrosły również ceny, jakie ponosimy za energię elektryczną w kraju.