Jak działają środki chwastobójcze i jak je stosować?

Środki chwastobójcze (tzw. herbicydy) są obecnie najpowszechniejszą metodą usuwania chwastów z ogrodów i pól uprawnych. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu pozwalają one na bardzo szybkie i skuteczne usunięcie wszystkich niechcianych roślin, a także zahamowanie ich przyszłego rozwoju. Jednak wiele osób spotyka się z negatywnymi skutkami oprysku, takimi jak uszkadzanie roślin uprawnych lub zatruwanie gleby. Ich przyczyną w większości przypadków jest nieprawidłowe stosowanie środków chwastobójczych. Jak używać herbicydów, żeby uniknąć niepożądanych efektów?

Jak działają środki chwastobójcze?

W każdym środku chwastobójczym znajdują się substancje szkodliwe wyłącznie dla danej grupy roślin. Po opryskaniu chwastów, substancje te przenikają do ich liści, łodyg, a nawet korzeni. W rezultacie są one niezdolne do przeprowadzania fotosyntezy, co oczywiście skutkuje stopniowym obumieraniem rośliny. Ponadto zniszczenie korzeni uniemożliwia chwastom rozwój na długi czas. Warto też wspomnieć, że herbicydy działają lepiej w zwiększonych temperaturach, dlatego zwykle stosuje się je w słoneczne dni.

Jak prawidłowo wykonać oprysk?

W pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze, że herbicydy dzielą się na wiele marek i rodzajów. Nie istnieje żaden uniwersalny środek chwastobójczy, a tylko dopasowanie go do potrzeb kupującego pozwoli na skuteczne pozbycie się chwastów. Poza tym należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Podstawą jest oczywiście opryskiwacz, który w zależności od wielkości uprawy może być ciśnieniowy, ręczny lub plecakowy. Nie można jednak zapomnieć o fakcie, że środki chwastobójcze (https://ogrodniczy.com/srodki-chwastobojcze) powstają z toksycznych, szkodliwych substancji. Dlatego każdy użytkownik herbicydów powinien ubierać rękawice i gogle ochronne przed opryskaniem chwastów. Jeśli chodzi o samą technikę oprysku, to nie można robić tego na pół gwizdka. Każdy chwast musi zostać dokładnie pokryty danym środkiem chwastobójczym, żeby substancje chemiczne mogły przedostać się do jego liści i korzeni. Poza tym rosa na liściach utrudnia wchłanianie się herbicydów, dlatego oprysk powinno się wykonywać kiedy rośliny są suche. Należy też mieć na uwadze, że minimalna temperatura w jakiej powinno stosować się oprysk to 10 stopni Celsjusza.