Jak skutecznie stosować nawozy do kwiatów?

Nawozy do kwiatów najczęściej sprzedawane są w formie proszku lub płynu. Występują również w kapsułkach i granulkach. Te jednak uwalniają składniki odżywcze znacznie wolniej i stosuje się je raczej do roślin wieloletnich. Zawsze należy dopasować skład nawozu do rośliny. Nie wszystkie kwiaty doniczkowe można podlewać wodą z tymi samymi substancjami mineralnymi.

Jak często nawozić kwiaty?

Kwiaty doniczkowe należy nawozić przez kilka dni po posadzeniu w donicach. Wtedy potrzebują najwięcej składników, które przyspieszają kwitnienie. Gdy roślina zacznie kwitnąć, można stosować nawóz raz w tygodniu. W czasie długotrwałych opadów także warto stosować nawozy. Woda deszczowa wypłukuje potrzebne roślinom składniki i może doprowadzić do zahamowania kwitnienia.

Poza odpowiednimi nawozami, na kwitnienie ma także wpływ gleba w doniczce i miejsce, w którym stoi roślina. Większość kwiatów lubi słońce, ale niektóre (np. niecierpki) wolą stanowisko półcieniste. Kwiaty muszą być osłonięte od wiatru, który może łamać delikatne łodygi. Przed zastosowaniem warto zapoznać się z – https://ogrodniczy.com/nawozy-do-roslin-kwitnacych.

Czy nawozy do kwiatów mogą zaszkodzić?

nawozy do kwiatów

Producenci nawozów podają w instrukcji dołączonej do opakowania, jak należy dawkować nawóz. Doświadczeni ogrodnicy mówią nawet, by zmniejszać dawkę, bo zwykle jest ona zawyżona. Lepiej, by roślina otrzymała za mało nawozu niż zbyt dużą dawkę dodatkowego wsparcia.

Wszystko dlatego, że przenawożone kwiaty zaczynają umierać. Najpierw czernieją ich korzenie, a potem roślina usycha. W przypadku roślin jednorocznych sytuacja jest nie do uratowania. Rośliny wieloletnie można przesadzić do nowej ziemi, a wcześniej opłukać korzenie wodą i usunąć te, które są martwe. W zależności od gatunku kwiatów, może to okazać się pomocne.

Poza tym bardzo ważne jest to, by dopasowywać skład nawozu do roślin. Petunie i surfinie wymagają innego nawozu niż pelargonie. Róże i hortensje także należy nawozić innymi preparatami.