Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie łazienki?

Łazienka jest miejscem, w którym przebywa się wiele razy każdego dnia, dlatego zadbanie o odpowiednie oświetlenie jest niezwykle istotne, by korzystało się z niej jednocześnie wygodnie, jak i ekonomicznie. Powinna zawierać kilka źródeł światła, które oświetlą wszystkie sfery pomieszczenia – zarówno lampy sufitowe, jak i boczne znajdujące się przy lustrze. Bez nich codzienna pielęgnacja stałaby się katorgą, a wykonanie pięknego makijażu lub ułożenie fryzury kończyłoby się fiaskiem.

Jak rozmieścić oświetlenie w łazience?

Podstawowym elementem jest lampa sufitowa, która oświetli całe pomieszczenie od góry jako główne źródło światła. Nie wykona ona jednak całego zadania, dlatego warto zaopatrzyć się również w lampy obok lustra, dzięki czemu osoba stojąca przed nim będzie równomiernie oświetlona. W przypadku wanny lub prysznica wystarczy natomiast jedna lampa umieszczona tuż nad nimi. Należy unikać żyrandoli i lamp wiszących, które mogłyby rzucać cień na łazienkę i utrudniać widoczność. Dużo lepszym rozwiązaniem jest postawienie na lampy LED, plafony lub kinkiety niezajmujące tak wiele miejsca.

Jaką barwę światła wybrać?

Nie tylko wybór rodzaju lampy jest istotny w przypadku łazienki, lecz również konkretna barwa – zimna, neutralna lub ciepła. Oświetlenie sufitowe nie wystarczy do wykonywania codziennych czynności, dlatego chociażby w przypadku lustra powinno się przy nim znaleźć światło chłodne, które znacznie bardziej odda kolorystykę twarzy. Barwa ciepła lepiej będzie wyglądać w przypadku ciemniejszych zakątków pomieszczenia, np. przy wannie, gdzie doda aury tajemniczości, a nawet doda romantyczną nutkę.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane świetlenie do łazienki wymaga od każdego nieco przemyśleń odnośnie właściwego rozmieszczenia światła oraz konkretnej barwy. Nic nie może stać się dziełem przypadku, jeśli przebywanie w pomieszczeniu ma stać się przyjemne, a wykonywanie codziennych czynności dużo łatwiejsze. Jeśli urządzenie znajdzie się w złym położeniu, pokój będzie nieoświetlony i przebywanie w nim okaże się męczące – szczególnie dla oczu. Aby zadbać o wzrok i ogólne samopoczucie, należy mieć na uwadze zamontowanie odpowiednich lamp z konkretnym odcieniem światła, które poprawią jakość wystroju łazienki oraz sprawią, że ostatecznie każdy będzie zadowolony.