Jakie lampy do kuchni wybrać?

Wybór właściwego oświetlenia do kuchni jest ważny z kilku względów. Dobranie lamp powinno stworzyć dobre warunki do gotowania i doświetlać najważniejsze punkty pomieszczenia takie jak blaty i kuchenkę. Jeżeli kuchnia połączona jest z jadalnią, również tam musi znaleźć się odpowiednie oświetlenie. Z drugiej strony mamy oświetlenie punktowe, które tworzy klimat. Jak więc wybrać najlepsze lampy do kuchni?

Lampy do kuchni – oświetlenie główne

Oświetlenie centralne jest niezwykle ważne dla zapewnienia odpowiednich warunków do przyrządzania posiłków. Wszystko powinno być widoczne, by gotowanie było w pełni bezpieczne i komfortowe. Decydując się na lampy do kuchni, możemy wybierać spośród wielu różnych modeli. Do nowoczesnych wnętrz sprawdzą się listwy halogenowe, czy lampy typu downlight. W bardziej tradycyjnych kuchniach możemy z kolei postawić na żyrandol o ciekawym designie czy plafon w bardziej nowoczesnym wydaniu. Warto przy tym pamiętać, że nawet najlepiej dobrana lampa nie będzie w stanie doświetlić wszystkich punktów w kuchni. Z tego względu konieczne staje się włączenie dodatkowego oświetlenia punktowego, które spełni to zadanie i stworzy odpowiedni nastrój.

lampy do kuchni

Lampy do kuchni a oświetlenie dodatkowe

Jak już wspomniano podczas wyboru lamp do kuchni, należy pomyśleć o dodatkowym oświetleniu, które zapewni dobrą widoczność w miejscach, gdzie wykonuje się najważniejsze czynności takie jak krojenie, zmywanie czy gotowanie. W związku z tym zachodzi konieczność doświetlenia punktowego blatów, stołu, kuchenki i zlewu. Skorzystać tutaj możemy z listew ledowych czy popularnych wciąż kinkietów. Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne lampy, w których dzięki możliwości manipulacji kierunkiem święcenia, możemy doświetlać w danej chwili interesującą nas część kuchni. Ciekawe są również rozwiązania z podwieszanym sufitem i wbudowanymi w niego punktowymi oprawkami z oświetleniem ledowym.