Klosz z rattanu sztucznego: przytulność i trwałość

Kalamus rotangowy z którego mogą być wykonane lampy z rattanu jest lianą rosnącą w gorących krajach, a w naturze osiąga długość do 300 metrów. Jest on używany do mebli i armatury i jest bardzo popularny na całym świecie. Sztuczny rattan to paski gumy i polietylenu, które wyglądają bardzo podobnie do naturalnej gałązki palmowej. Abażur z rattanu syntetycznego ma wiele zalet, z których główną jest trwałość i odporność na wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne.

Zalety lamp z rattanu

Producenci sztucznego rattanu przyczyniają się do ochrony przyrody, ponieważ nie jest konieczne, aby wyciąć naturalną palmę do produkcji syntetycznych winorośli. Ponadto, produkty wykonane z rattanu syntetycznego mogą być poddawane recyklingowi. W tym samym czasie, syntetyczny rattan ma doskonałe właściwości fizyczne:

  • Lampy rattanowe nie niszczą się pod wpływem światła słonecznego, kolor produktu nie wypala się, nie boją się wilgoci i zmian temperatury. Można je stosować zarówno w kuchni, w mieszkaniu, jak i w ogrodzie czy na tarasie.
  • Abażur z rattanu jest bardzo trwały: nawet jeśli spadnie, pozostaje nienaruszony.
  • Rattan nie jest podatny na działanie małych szkodników (np. termitów).
  • Można go użyć do każdego kształtu abażuru, ponieważ tworzywo sztuczne można formować w niemal każdy kształt.
  • Rattan nie moczy się pod wpływem wody, więc można go prać.
lampa z rattanu

Rodzaje sztucznego rattanu

Sztuczne gałązki rattanowe, podobnie jak naturalne pnącza, mogą mieć różny wygląd. Istnieją trzy główne rodzaje winorośli rattanowych:

  • Paski w formie półkola;
    Gałązki – paski o różnej szerokości i stopniu sztywności;
    Owalny i płaski rattan o powierzchni zbliżonej do faktury kory drzew.

Gdzie powiesić lampę z rattanowym abażurem?

Rattan świetnie prezentuje się we wnętrzach, w których wykorzystuje się naturalne materiały: awangarda, loft, boho, bionika, minimalizm, country, modern, styl kolonialny. Taki element pomoże zharmonizować nawet wnętrze, przeładowane bogactwem kolorów i faktur.