Lampy elewacyjne solarne – wady i zalety

Oświetlenie solarne w postaci lamp elewacyjnych, jak każdy inny sprzęt, ma wady i zalety. Aby dokonać właściwego wyboru, należy dokładnie zbadać i ocenić oba rozwiązania.

Zalety lamp elewacyjnych solarnych

  • Autonomia: lampy elewacyjne zasilane energią słoneczną nie muszą być zasilane z sieci, regularnie wymieniać baterie lub ładować baterie w tradycyjny sposób. Dostarczają sobie energii do normalnego funkcjonowania, czerpiąc ją z promieni słonecznych.
  • Kompaktowość i mobilność: prawie wszystkie modele lamp elewacyjnych tego typu są lekkie, kompaktowe i niestacjonarne, dzięki czemu można je w dowolnym momencie usunąć z jednej części witryny bez udziału specjalnego sprzętu i przenieść do innej, lub po prostu odłóż do przechowywania.
  • Ekonomiczne: Ponieważ głównym źródłem energii dla tych opraw jest słońce, koszty oświetlenia będą zerowe. Nawet materiały eksploatacyjne praktycznie nie muszą być wymieniane: lampy LED, które są wyposażone w urządzenia, służą przez 50 tysięcy godzin lub dłużej.
  • Łatwość instalacji: oprawy można łatwo zainstalować w dowolnej części witryny, a w razie potrzeby można je również łatwo zdemontować.

Wady lamp elewacyjnych solarnych

  • Niestabilność oświetlenia: Jasność lamp elewacyjnych tego typu od momentu włączenia do zakończenia pracy stopniowo spada wraz z rozładowywaniem się akumulatora. Innymi słowy, rano lampa będzie się palić znacznie słabiej niż wieczorem.
  • Niestabilna praca baterii w trudnych warunkach pogodowych: chociaż wiele modeli lamp elewacyjnych zasilanych energią słoneczną jest zaprojektowanych do pracy w zakresie temperatur od -50 do + 50 ° C, w czasie upałów lub chłodów ich baterie często zawodzą.

Producenci nieustannie pracują nad wyeliminowaniem ewentualnych wad lamp elewacyjnych solarnych i poprawą ich wydajności. Urządzenia wyposażone są w bardziej energochłonne baterie, obudowy wykonane są z materiałów, na które nie mają wpływu zmiany temperatury, wilgotności, inne czynniki itp.