Lampy wiszące – jakie są ich cechy charakterystyczne?

Główną zaletą lamp zawieszanych nad stołem w porównaniu z oprawami wpuszczanymi lub natynkowymi jest możliwość zawieszenia ich na dowolnej wysokości. Istnieją różne wysokości sufitów, a po drugie różne zastosowania oprawy. Producenci profesjonalnych opraw oświetleniowych starają się wyposażyć je w wystarczająco długi wieszak, o długości trzech metrów, który jest odpowiedni dla większości przypadków.

Lampy akcentujące i dekoracyjne

Lampa nad stół jak ta tutaj została zaprojektowana w taki sposób, aby tworzyła plamę światła na przedmiocie ekspozycji. Technika, którą często widzimy w muzeach lub w teatrze, gdzie scena jest oświetlona. Lampy dekoracyjne nie są tak naprawdę oprawami, ale raczej świecącymi elementami wnętrza. Błyszczą, ale nie świecą.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne – sprzęt używany do oświetlenia ogólnego, jak sama nazwa wskazuje. Prawie wszystkie oprawy oświetlenia ogólnego to oprawy wiszące. Różnią się one formą, wymiarami, materiałami konstrukcyjnymi, ale mają jedną wspólną cechę – szeroki rozsył światła i intensywność strumienia świetlnego. Ponieważ trudno jest zapewnić oświetlenie ogólne za pomocą opraw emitujących skupioną wiązkę światła lub opraw, które nie oświetlają przestrzeni wystarczająco skutecznie.

Oprawy oświetlenia miejscowego

Oprawy oświetlenia miejscowego to oprawy zwieszane, które są stosowane jako uzupełnienie opraw oświetlenia ogólnego. Celem oświetlenia miejscowego jest oświetlenie określonego obszaru w pomieszczeniu, np. sofy i stołu lub półki w sklepie. Oświetlenie miejscowe uzyskuje się za pomocą pojedynczej oprawy zwieszanej lub reflektora, który można również zawiesić na szynie zwieszanej.

lampa nad stół

Oświetlenie specjalne

Oświetlenie specjalne to takie, które posiada pewne właściwości wymagane do wykonania określonego zadania oświetleniowego. Na przykład oprawa z diodami LED o wysokim współczynniku oddawania barw do oświetlania stołu warsztatowego w szwalni. Albo oprawa o zwiększonej ochronie przed wilgocią i kurzem do umieszczenia we wnętrzu myjni samochodowej.