Multimetr – uniwersalny miernik elektryczny

Trudno sobie wyobrazić wykonywanie jakichkolwiek prac elektrycznych bez wykorzystania mierników elektrycznych. Nawet w przypadku usterki sprzętu elektronicznego chcąc sprawdzić, czy problem nie tkwi w przepływie prądu, z pomocą przychodzą nam mierniki elektryczne.

Podstawowe informacje o mierniku elektrycznym

Obecnie na rynku w powszechnym użyciu są wielofunkcyjne mierniki elektryczne. Najpopularniejszym miernikiem elektrycznym jest tzw. multimetr, który jest urządzeniem znajdującym szerokie zastosowanie. Każdy multimetr zaopatrzony jest w dwie sondy pomiarowe, czarną i czerwoną. Sondę czarną należy zawsze podłączyć do czarnego gniazdka COM, zaś sondę czerwoną dołączyć do jednego z trzech czerwonych gniazd miernika w zależności od wykonywanego pomiaru i modelu miernika elektrycznego.  Uniwersalne multimetry oferują mierzenie zróżnicowanych parametrów fizycznych. Do najczęściej mierzonych wielkości należą: napięcie stałe, napięcie prądu przemiennego, opór elektryczny, natężenie prądu stałego, test ciągłości obwodu oraz wzmocnienie tranzystora wraz z testem diody. Co więcej, bardziej rozbudowane multimetry pozwalają na wykonywanie pomiaru: natężenia prądu przemiennego, częstotliwości prądu przemiennego oraz pojemności kondensatora.

miernik elektryczny

Zastosowanie

Dzięki tak rozbudowanym możliwościom pomiarowym multimetry znajdują zastosowanie w wielu obszarach. Sprawdzą się doskonale do weryfikacji elektroniki domowej (gniazdek, przewodów i sprzętu elektronicznego), elektroniki samochodowej (alternator, akumulator) oraz do sprawdzenia obwodów (podzespoły elektroniczne, urządzenia radiowe, modele elektryczne).

Warto pamiętać, że oprócz funkcji danego multimetru bardzo istotnym parametrem jest jego dokładność. Dokładność tego rodzaju miernika elektrycznego to maksymalna dopuszczalna granica błędu wartości wskazanej przez urządzenie. Parametr ten powinien być określony przez producenta danego urządzenia. Multimetr, którego klasa dokładności nie została określona przez producenta, jest w rzeczywistości bezużyteczny.

Rodzaje mierników elektrycznych

Wśród dostępnych na rynku urządzeń wyróżniamy dwa podstawowe typy multimetrów: cyfrowe i analogowe.

Multimetr cyfrowy wyposażony został w profesjonalny przetwornik analogowo – cyfrowy. Zmierzone wartości zostaną pokazane na wyświetlaczu urządzenia w liczbach dziesiętnych. Multimetry cyfrowe z powodzeniem zastępują ich analogowe odpowiedniki. Stanowią standardowe wyposażenie każdego elektryka i elektronika. To urządzenia wszechstronne a dzięki licznym funkcjom pomiarowym są doceniane również przez elektryków hobbystów.

Z kolei multimetr analogowy to miernik wskazujący otrzymaną wartość pomiarową za pomocą wskaźnika na skali. Pracuje przy pomocy ruchomej cewki pomiarowej, która pozwala na mierzenie elementarnych wartości elektrycznych.

Obecnie na rynku mamy do wyboru szeroką gamę multimetrów w zależności od ich funkcji, parametrów i przeznaczenia.