Mydło potasowe w ogrodnictwie – do czego się go używa?

Mydło potasowe to preparat szeroko stosowany w dzisiejszym ogrodnictwie. Szczególnie duże zainteresowanie nim da się obserwować u osób, dla których istotne są kwestie ekologiczne, a które unikają chemicznych, szkodliwych dla ludzi środków ochrony roślin. Dzięki zastosowaniu zwykłego mydła potasowego można czasem uzyskać równie dobre efekty. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Co to jest mydło potasowe?

Mydło potasowe jest rodzajem mydła, czyli soli kwasu tłuszczowego i mocnej zasady. W domach najczęściej używa się mydła sodowego, które dostępne jest w postaci kostek, albo płynów. Czasem również używa się mydła potasowego, które proponowane jest jako rodzaj naturalnego i bardzo skutecznego kosmetyku. Mydło potasowe można uzyskać z różnych tłuszczów. W dzisiejszych czasach używa się w tym celu najczęściej różnego rodzaju olejów roślinnych. Mydło tego rodzaju ma najczęściej formę pasty, choć często w handlu spotyka się również preparaty rozcieńczone.

Mydło potasowe do wspierania innych środków i jako środek ochrony roślin

Mydło potasowe (https://ogrodniczy.com/mydla-potasowe) jest świetnym preparatem służącym do wspierania działania innych środków ochrony roślin. W ekologicznym ogrodnictwie często zamiast chemicznych pestycydów i innych środków używa się wyciągów i wywarów roślinnych, które mają równie wysoką skuteczność. Jednak ich wadą jest to, że słabo utrzymują się na powierzchni roślin. Rozwiązaniem jest zastosowanie mydła potasowego, które skutecznie wiąże inne preparaty i sprawia, że pokrywają one rośliny tworząc ochronną warstwę. Mydło takie samo jest również dość dobrze działającym pestycydem. Można przy jego pomocy na przykład zwalczać atakujące uprawy mszyce.

Mydło do czyszczenia narzędzi ogrodniczych

Mydło potasowe jest przy tym środkiem uniwersalnym. Można przy jego pomocy nie tylko chronić rośliny, ale po prostu umyć narzędzia ogrodnicze. Narzędzia utrzymana we właściwym stanie służyć będą znacznie dłużej. Praca czystymi narzędziami jest przy tym o wiele przyjemniejsza. Mydło jest tu preparatem bezpiecznym i całkowicie nieszkodliwym.