Nowoczesne metody pozyskiwania energii – panele fotowoltaiczne

Tradycyjne źródła pozyskiwania energii elektrycznej oparte na gospodarce wydobywczej węgla wydają się nie mieć przyszłości. Na taki stan rzeczy bezpośredni wpływ ma między innymi rosnąca świadomość obywateli odnośnie kwestii ekologicznych, a także stopniowe wyczerpywanie się złóż surowców mineralnych. Pokłady węgla z roku na rok są coraz trudniej dostępne, a wydobywany surowiec jest gorszej jakości. Przyszłością dla energetyki są alternatywne źródła pozyskiwania energii, w tym fotowoltaika.

Jakie możliwości daje fotowoltaika?
Energia słoneczna jest nie tylko ogólnodostępna, ale też zupełnie darmowa. Te dwie kwestie wyznaczają trendy w rozwoju fotowoltaiki i powodują, że coraz częściej zarówno na dachach prywatnych domów jak i przy budynkach należących do dużych przedsiębiorstw można zobaczyć panele fotowoltaiczne. Nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane w fotowoltaice umożliwiają zwrot kosztów instalacji w bardzo krótkim czasie. Rozwiązanie to jest zarówno wyjątkowo ekonomiczne jak i całkowicie ekologiczne.

Jak działają panele słoneczne?
Podstawowym materiałem z jakiego zbudowane są panele słoneczne jest krzem. Materiał ten umożliwia przechwytywanie fotonów emitowanych przez promienie słoneczne i zamianę ich na energię elektryczną. Przetwarzanie prądu stałego w zmienny odbywa się w inwenterze solarnym. Aby cały układ działał w sposób maksymalnie wydajny musi być odpowiednio zabezpieczony.

Montaż paneli słonecznych
Instalacja układu fotowoltaicznego na który składają się moduły fotowoltaiczne (są to połączone ze sobą pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne), falownik oraz system montażowy, możliwa jest zarówno na posesjach firmowych jak i prywatnych. Warunkiem do przeprowadzenia instalacji jest odpowiednie podłoże – na przykład dach o solidnej konstrukcji. Panele słoneczne najbardziej wydajne są na dachach o południowej ekspozycji na słońce – umożliwia to przechwytywanie jak największej ilości fotonów.

Dofinansowanie montażu instalacji solarnej
Ze względu na wymagania w zakresie ochrony środowiska jakie na Polskę nakłada Unia Europejska, Ministerstwo Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwia pokrycie części wydatków poniesionych na montaż instalacji alternatywnych źródeł pozyskiwania energii. Pomoc finansową można zyskać dwutorowo – z jednej strony jest to zwrot do 40% poniesionych kosztów, a z drugiej – preferencyjny system kredytowania instalacji solarnych z bardzo niskim oprocentowaniem. Firmy instalacyjne takie jak na przykład Innogy Polska oferują pomoc w uzyskaniu dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz