OGNIWA FOTOWOLTAICZNE – ISTOTNE INFORMACJE

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej bez wątpienia wiąże się z wieloma korzyściami dla użytkownika, ale zanim ktoś zdecyduje się na taką inwestycję, powinien być świadomy pewnych faktów. Kluczowe jest to, aby wybrać dobrej jakości panele od renomowanego producenta, które zostaną prawidłowo zainstalowane przez fachowców. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z większymi lub mniejszymi problemami w przyszłości.

OGNIWA FOTOWOLTAICZNE – FAKTY, O KTÓRYCH NALEŻY WIEDZIEĆ

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów. Słabym ogniwem fotowoltaiki jest falownik, którego żywotność nie jest tak długa jak samych paneli fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne mają żywotność wynoszącą minimum 25 lat, która może sięgnąć do nawet 40 lat w przypadku tych dobrych jakościowo. Inaczej wygląda sytuacja z falownikiem, którego żywotność szacuje się na około 10 lat. Jeśli został nieprawidłowo zainstalowany, okres ten ulega jeszcze większemu skróceniu. Co więcej, wymiana tego elementu jest kosztowna i problematyczna. Dużo praktyczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zastąpienie falownika mikroinwerterami, których żywność wynosi średnio tyle samo, co samych paneli fotowoltaicznych. Kolejną kwestią jest to, że panele fotowoltaiczne mogą ulec uszkodzeniu i chociaż awaryjność jest na bardzo niskim poziomie, to jednak może wystąpić, jeśli zostaną one nieprawidłowo zainstalowane. Wystarczy jeden słabiej działający panel, aby cała instalacja PV miała dużo mniejszą wydajność. Źródłem problemu może być wada fabryczna panelu, złe okablowanie czy nieprawidłowa instalacja panelu.

ogniwa fotowoltaiczne

FOTOWOLTAIKA A WARUNKI POGODOWE

Na wydajność instalacji fotowoltaicznej wpływ ma wiele czynników. Dużą rolę ogrywają warunki pogodowe. Mają one wpływ na sprawność ogniw fotowoltaicznych. Zasada jest taka, że podczas pochmurnych i upalnych dni sprawność paneli PV spada i to znacząco. Problemem jest też zalegająca na powierzchni paneli warstwa śniegu. Jako, że panele same w sobie generują niewielkie ilości ciepła, śnieg zwykle spływa z ich powierzchni samoczynnie. Sprzyja temu też to, że jest ona śliska. Czasami koniczne jest jednak odśnieżenie ich. Negatywnie na wydajność paneli fotowoltaicznych mogą wpływać osiadające na powierzchnię ogniw drobinki kurzu i inne zanieczyszczenia obecne w powietrzu.

Więcej w temacie „ogniwa fotowoltaiczne”: https://eon.pl/dla-domu/portal-o-odnawialnych-zrodlach-energii/energia-ze-slonca/fotowoltaika-jak-dziala.