Oświetlenie inspirowane stylem boho

Samo słowo boho pochodzi z języka francuskiego i tłumaczy się je jako „cygańskie”. Sam styl wywodzi się również od Cyganów czeskich, którzy mieli swoje własne typy stylistyczne i upodobania. Czechy zaczęto później nazywać społeczeństwem artystów. Artyści są znani z tego, że mają własną wizję wszystkiego na świecie, także wnętrz. I tak narodził się styl boho — kolorowy, jaskrawy, wyjątkowy, osobliwy i kreatywny.

Charakterystyczne cechy stylu

  • Przyciągające uwagę kolory we wnętrzu, a jednocześnie harmonijnie do siebie dopasowane — pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski;
  • Obowiązkowym atrybutem pokoju dziennego w stylu boho są meble tapicerowane — sofy, kanapy, fotele, pufy;
  • Podłoga, sufit i ściany mogą być wykonane w stylu demokratycznym bez ponoszenia wysokich kosztów. Jedynym ważnym warunkiem jest to, aby wszystkie materiały były naturalne lub wykonane tak, aby wyglądały na naturalne;
  • Duża liczba elementów i dekoracji w pomieszczeniu — figurki, wazony, pudełka, książki, obrazy, świece, rękodzieło. Dla miłośników minimalizmu ten styl jest zdecydowanie nieodpowiedni;
  • Dużo tekstyliów — stosy poduszek, jasne dywaniki i zasłony, kolorowe pledy, obrusy i serwetki;
  • Dużo naturalnego światła. Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się stosowanie sztucznego oświetlenia z miękkim, ciepłym światłem.

Oświetlenie podstawowe w stylu boho jest bardzo ważne, ponieważ światła w takim pomieszczeniu powinno być jak najwięcej. W przeciwnym razie wnętrze, w którym znajduje się tak wiele przedmiotów, stanie się ponure, a nawet przerażające. W tym przypadku nie należy preferować jasnego światła, lecz ciepłe i otulające.

lampa boho

Żyrandole i lampa boho wisząca

Do stylu boho świetnie pasuję lampa boho z rattanu lub tkaniny i aksamitu. Można też użyć dużych żyrandoli z rattanu, jeśli pozwala na to wielkość pomieszczenia. Istnieją również prostsze warianty — z kloszami z papieru lub nici. Sprawią one, że mimo wielu innych dekoracji pomieszczenie będzie wyglądało na przestronne. Tego typu oświetlenie można znaleźć w sklepie np. tutaj.

Lampy stołowe i podłogowe

Przede wszystkim w lampach stołowych i podłogowych powinny znaleźć się tekstylne abażury z różnymi splotami i frędzlami. Takie lampy można również tworzyć ręcznie, wykorzystując różne misterne wzory, hafty lub koronki.