Sprawdzamy telewizory 50-calowe

W przypadku ekranów powszechnie używa się dość zagadkowego nazewnictwa w celu ich rozróżnienia. Każdy telewizor opisywany jest calami, ale laikowi dość trudno jest przełożyć je na centymetry. Tym bardziej że nie wystarczy ich po prostu przemnożyć przez odpowiedni przelicznik, by zmienić jednostką. Stąd też zdarza się, że zwłaszcza zakup telewizora przez internet obarczony jest ryzykiem pewnego błędu i kupna urządzenia, które będzie odbiegało od oczekiwań. Jak duże są telewizory 50 cali?

Dane techniczne telewizora

Przede wszystkim musimy podkreślić, że rozmiar telewizorów zawsze jest podawany jako ich przekątna. 50 cali oznacza, więc że prosta łącząca dwa najbardziej oddalone od siebie wierzchołki prostokąta, jakim jest ekran, ma długość 50 cali. Jeden cal ma około 2,54 cm. Stąd też przekątna takiego telewizora to 127 cm. Znając tę wielkość, możemy łatwo obliczyć szerokość i wysokość ekranu, która wynosi kolejno 112 i 65 cm. Jeśli ktoś jeszcze nigdy dotąd nie miał okazji kupować telewizora, to z pewnością tak podane wymiary będą łatwiejsze do zrozumienia i do wyobrażenia ich sobie. Ułatwi to również zaplanowanie odpowiedniego miejsca dla telewizora. Oczywiście podane wymiary będą się różnić, gdy ekran jest zakrzywiony. Wtedy jego długość będzie mniejsza. Więcej szczegółów technicznych można znaleźć na tej stronie.

telewizory 50 cali

Informacje dodatkowe o telewizorze 50-calowym

Koniecznie trzeba pamiętać, że podany rozmiar dotyczy samego ekranu. Każdy telewizor 50 cali ma też ramkę, która wpływa na jego ostateczną wielkość. W ostatnich latach dość często pojawiają się urządzenia o ramce, która jest wąska, co ma poprawiać doznania z oglądania filmów. W zależności od szerokości ramki, do wymiarów ekranu należy dodać kilka centymetrów. Nie powinno się więc przygotowywać pod telewizor miejsca, w którym zmieści się on niemal idealnie. Zawsze lepiej jest zostawić sobie pewien bufor bezpieczeństwa. Dzięki niemu nie ma ryzyka, że telewizor okaże się zbyt duży.