Stacja pogodowa – jak wybrać odpowiedni model do domu?

Jednym z urządzeń elektronicznych przydatnych w każdym domu i mieszkaniu jest stacja pogodowa. Dostarcza ona bowiem mnóstwo cennych informacji na temat bieżących warunków atmosferycznych, a także przewiduje prognozę na kolejne dni. Ułatwia tym samym wybieranie stylizacji ubraniowych, organizowanie harmonogramu działań czy regulowanie temperatury w pomieszczeniach. 

Szeroki zakres pracy i czytelny wyświetlacz to kwestie priorytetowe

Nowoczesna stacja pogodowa stanowi znakomitą alternatywę dla tradycyjnego termometru, ponieważ jest od niego zdecydowanie bardziej funkcjonalna. Składa się z jednostki głównej (inaczej bazowej), sensorów służących do monitorowania warunków w obiekcie mieszkalnym, a także bezprzewodowego czujnika zewnętrznego odpowiedzialnego za zbieranie danych oraz ich przesyłanie bezpośrednio do jednostki. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres mierzonych parametrów. Sprzęt powinien skutecznie sondować:

  • temperaturę powietrza
  • wilgotność
  • ciśnienie
  • intensywność opadów deszczu
  • prędkość i kierunek wiatru
  • natężenie promieniowania ultrafioletowego.

Ogromne znaczenie ma ponadto jakość zastosowanego wyświetlacza LCD. Musi on być wystarczająco duży i jasny, aby odczytywanie informacji nie sprawiało żadnego problemu. Nieoceniona okaże się z pewnością opcja podświetlenia, która zagwarantuje komfortowe korzystanie z urządzenia wczesnym rankiem i po zmroku. 

stacja pogodowa eldor24

Praktyczne udogodnienia zawsze są mile widziane

W przypadku takiego gadżetu jak stacja pogodowa istotną rolę odgrywa rozpiętość mierzonej temperatury – najlepiej, jeśli wynosi ona od – 20 do +60 stopni Celsjusza. Dopuszczalny margines błędu to z kolei 0,5 °C. Pamiętajmy również, aby czujnik zewnętrzny posiadał zasięg w granicach co najmniej 60 metrów, a zasilanie było realizowane za pomocą niewielkiego akumulatora, ewentualnie dwóch baterii typu AA. Poza tym nie obejdzie się bez szeregu udogodnień technologicznych uprzyjemniających codzienne użytkowanie sprzętu. Mowa tutaj choćby o zapisie danych, alarmie temperaturowym, wskaźniku faz księżyca czy zegarze i datowniku. Dodajmy, że domowa stacja pogodowa (eldor24.pl) kosztuje między 50 a 400 zł.