Taryfa G11, G12 czy też może G12w, czyli o taryfach przeznaczonych dla gospodarstw domowych

Nie jest powiedziane, że decydując się na konkretnego dostawcę prądu, trzeba już zawsze korzystać tylko i wyłącznie z jego usług. Sprzedawcę energii elektrycznej można w każdej chwili zmienić i to całkowicie za darmo. Czy warto? Z całą pewnością tak, gdyż dzięki temu można liczyć na niemałe oszczędności za prąd. Bardzo ważne jest także to, aby wybrać właściwą ofertę dla swojego domu. Powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb danego odbiorcy prądu. Na którą taryfę zatem się zdecydować?

Taryfa G11, G12 czy też może G12w, czyli o taryfach przeznaczonych dla gospodarstw domowych

Obecnie odbiorcy prądu mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o taryfy prądu. Najpopularniejsza jest taryfa jednostrefowa G11, która charakteryzuje się stałą stawką za prąd, niezależnie od dnia czy też godziny. Inna opcją jest taryfa dwustrefowa G12, gdzie obwiązują niższe i wyższe stawki za kilowatogodzinę. Doba podzielona jest na dwie strefy – godziny pozaszczytowe i godziny szczytu. Niższe stawki obowiązują w godzinach nocnych, czyli od godziny 22.00 do godziny 6.00 oraz w godzinach wczesnopopołudniowych, czyli w godzinach pomiędzy 13.00 a 15.00. Odmianą taryfy G12 jest taryfa weekendowa G12w. Decydując się na taryfę weekendową, można z kolei liczyć na niższe stawki za kilowatogodzinę od godziny 22.00 w piątek do godziny 6.00 w poniedziałek.

A może taryfa G11P czy też taryfa G11E?

Jeszcze inną opcją jest taryfa przedpłatowa. Chodzi tutaj o taryfy G11P lub G11E. W ich przypadku prąd kupowany jest w systemie prepaid. Do dyspozycji są zarówno taryfa jednostrefowa, jak również dwustrefowa i weekendowa. Wszystko zależy jednak od sprzedawcy prądu, z usług którego dana osoba zdecyduje się korzystać. Zasada jest jednak prosta – najpierw należy zapłacić, a potem można zużywać energię elektryczną. Jest to więc w pewnym stopniu przeciwieństwo taryfy G11 i G12.

Dodaj komentarz