Wkładki bezpiecznikowe NH

Do najpopularniejszych wkładek bezpiecznikowych, stosowanych w energetyce zawodowej w naszym kraju, należą wkładki topikowe NH. Potocznie nazywa się je BM-ami (od bezpieczników mocy) lub WT. Zgodnie ze standardami, na bezpiecznik składa się wkładka oraz podstawa. Jednak większość użytkowników stosuje nazewnictwo: wkładka i bezpiecznik. Wkładki znajdują zastosowanie w silnikach elektrycznych, sieciach energetycznych, elektrowniach wiatrowych i solarnych oraz wielu innych gałęziach przemysłowych.

Z reguły na ich budowę składa się specjalny typ systemu sygnalizacyjnego, który wiąże się ze stanem załączenia. Istotną informacją jest to, że bezpieczniki NH https://eldor24.pl/wkladki-bezpiecznikowe-nh/ mają bardzo wysoką zdolność zwarciową, powyżej 100 kA. Dlatego też stosuje się je w przemysłowych sieciach niskiego napięcia o dużych mocach.

Główne zalety wkładek bezpiecznikowych NH:

  • Bezawaryjne działanie – konstrukcja wkładek bezpiecznikowych NH ma to do siebie, że przy ich właściwym doborze do warunków pracy, gwarantują niezawodność działania, czyli przerwanie prądowego obwodu. Jako alternatywę dla wkładek stosuje się różne rodzaje wyłączników nadprądowych i kompaktowych. Są one wygodne w użyciu, jednak niepozbawione wad. Niemal każde przeciążenie prądowe przyczynia się do powstawania wypaleń na stykach wyłącznika. Po pewnej liczbie zwarć istnieje ryzyko, że taki wyłącznik nie zadziała, a w przypadku wyłączników kompaktowych metalowe i plastikowe podzespoły ulegają odkształceniu. Pod wpływem zużycia charakterystyka zadziałania wyłączników ulega degradacji. Bezpieczniki NH eliminują te problemy do zera, ponieważ wymieniając wkładkę, system zabezpieczający działa jak nowy. Wkładki również szybciej zatrzymują przepływ prądów zwarciowych.
  • Różnorodność – występuje szeroki wachlarz produktów o różnych charakterystykach, który pozwala dobrać właściwy bezpiecznik zgodnie z wymaganiami.
  • Bezpieczeństwo – zapewniają ograniczenia prądów zwarciowych na poziomie do 120 kA. Wkładki NH skutecznie tłumią wzrosty siły elektrodynamicznej oraz sprawnie eliminują wydzielane ciepło podczas przeciążeń i zwarć.
  • Żywotność – do produkcji wkładek używa się wysokiej jakości materiałów, co umożliwia ich pracę przez długie lata (oczywiście zdarzają się producenci, którzy stosują tańsze surowce, dlatego też warto korzystać z ofert sprawdzonych firm).
  • Oszczędność – wkładki na większe prądy znamionowe są najtańszym z możliwych wariantów zabezpieczających obwody elektryczne (również tańszym od wyłączników).
  • Selektywność – szeregowa instalacja wkładek topikowych w obwodzie elektrycznym umożliwia uzyskanie dobrej selektywności zadziałania.
  • Czas reakcji – wkładki typu NH podczas zwarcia przepalają się szybciej, niż zareaguje wyłącznik.