Jak wybrać oświetlenie do domu? Salon

Jak wybrać oświetlenie do domu? Otóż, wybór właściwego oświetlenia do domu nie jest sprawą prostą. Optymalnie lampy powinny być kupowane dopiero po dokładnym zaplanowaniu aranżacji wnętrza, wtedy bowiem dopiero wiadomo jaki rodzaj oświetlenia oraz w którym miejscu jest konieczny. Nie ma również konieczności zmiany położenia instalacji elektrycznej, która zawsze wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów oraz zbytecznymi pracami wyburzeniowymi i remontowymi. Właściwe wcześniejsze zaplanowanie przestrzeni zaoszczędzi czas oraz pieniądze.        

Jak wybrać oświetlenie do domu?

Wybór oświetlenia zależy od rodzaju pomieszczenia oraz funkcji jakie ma ono spełniać. Inne lampy są bowiem konieczne w kuchni, a zupełnie odmienne w salonie.

Jak wybrać oświetlenie do salonu?  

Salon jest miejscem spotkań zarówno domowników, jak i zaproszonych gości. Spełnia zatem codzienną rolę użytkową, sprzyjającą odpoczynkowi i rozmowom domowników oraz bardziej oficjalną podczas okazjonalnego celebrowania ważnych okazji, na przykład świąt. W tym przypadku salon pełni rolę reprezentatywną i stanowi swoistą wizytówkę dla gustu właścicieli. Światło w salonie nie powinno się ograniczać jedynie do pojedynczego żyrandola. Musi ono tworzyć bardzo przyjazny klimat, który jest osiągany poprzez zastosowanie rożnych lamp.  

Podział na strefy funkcjonalne

Poprzez dobór odpowiedniego oświetlenia możliwe jest wyznaczenie odpowiednich stref użytkowych pomieszczenia. Inne lampy zawisną bowiem nad stołem gdzie spożywane są posiłki, a zupełnie inne mogą wisieć nad kanapą lub stać na stole lub podłodze przy sofie i zapewniać dostatecznie dużo światła podczas czytania książki lub oglądania telewizji.  

Żyrandol w salonie

Zazwyczaj w centralnym puncie strefy wypoczynkowej pokoju umieszczany jest żyrandol. Stanowi on w tym przypadku nie tylko element funkcjonalny ale również niezwykle estetyczny. Powinien on wpisywać się w styl danego pomieszczenia oraz uwzględniać jego wielkość. W przypadku niskich pomieszczeń lepiej wybierać plafony, w wysokich – długie wiszące lampy. Pamiętać należy jednak o tym, aby były one dość proste w użytkowaniu i nie wymagały mozolnej pracy związanej z utrzymaniem ich w czystości. Bardzo urozmaicone pod względem liczby elementów formy bardzo szybko stają się niemodne i z czasem szpecą przestrzeń.      

Kinkiety w salonie

Drobne lampki dostarczające subtelne oświetlenie wprowadzają bardzo wyjątkowy klimat. Są one wykorzystywane podczas oglądania telewizji lub przeglądania prasy. 

Lampy stojące podłogowe i stołowe w salonie

Dodatkowym źródłem światła niezbędnym podczas długiego czytania mogą być lampy stojące podłogowe i stołowe. Dzięki nim nie ma konieczności nadmiernego wytężania wzroku co sprzyja ich osłabieniu oraz występowaniu dolegliwości bólowych.  

Oświetlenie punktowe w salonie

Nowoczesnym i bardzo popularnym rozwiązaniem jest montaż w salonie oświetlenia punktowego. Umożliwia ono wyeksponowanie ważnych dla właściciela elementów. Mogą to być na przykład dekoracje umieszczone na ścianie, takie jak obrazy czy zdjęcia.