Jakie zalety mają koszulki termokurczliwe?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się koszulki termokurczliwe. Gwarantują zarówno świetną izolację, jak i umożliwiają odpowiednio oznaczyć poszczególne przewody elektryczne. Jakie aspekty powinno się uwzględnić przed podjęciem decyzji o zakupie wspomnianych produktów?

Czym dokładnie są koszulki termokurczliwe i do czego powinno się je stosować?

W najprostszym możliwym ujęciu są to specjalne osłony na kable. Zostały wykonane z materiału, który pod wpływem ciepła się kurczy. Dzięki temu doskonale przylega do przewodów. Gwarantuje im zarówno izolację, jak i dłuższą żywotność. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane koszulki termokurczliwe bardzo często nazywane są również rurkami termokurczliwymi. Najbardziej renomowane przedsiębiorstwa działające na rynku mają w swojej ofercie asortymentowej produkty w wielu kolorach. W ten prosty sposób możliwe jest bardzo szczegółowe oznaczenie kabli. Godny uwagi jest fakt, że przezroczyste modele będą pozwalały na umieszczenie pod spodem istotnych informacji związanych z instalacją elektryczną. Można dzięki temu chronić zarówno przewody, jak i kable przed niekorzystnym działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych. 

Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę przez zakupem koszulek termokurczliwych?

 

Rekomendowane jest w pierwszej kolejności zwrócenie szczególnej uwagi na współczynnik kurczliwości. Jeżeli będzie on wynosił 2:1, oznacza to, że w wyniku oddziaływania ciepła, średnica opaski termokurczliwej zmniejszy się o połowę. Z kolei przy współczynniku 3:1, produkt skurczy się do 1/3 swojej średnicy. Należy mieć świadomość, że koszulki termokurczliwe o parametrach wynoszących 4:1 powinny być wykorzystywane do cienkich przewodów. W najprostszym możliwym ujęciu ich średnica może zostać zredukowana nawet o 3/4. Osoby, które są zainteresowane zakupem określonej izolacji termokurczliwej, muszą w pierwszej kolejności bardzo szczegółowo zmierzyć średnicę przewodu. Nie można oczywiście zapomnieć o zweryfikowaniu, z jakiego materiału zostały wykonane omawiane produkty.